Leláncolt ifjúság

A Nemzeti Erőforrás Minisztériumában Hoffman Rózsa és munkatársai fáradhatatlanul ontják javaslataikat az oktatás megreformálását illetően. Az egyetemek összevonása mellett most egy újabb reform, az úgynevezett hallgató szerződés réme lebeg a hallgatók feje felett, melyet idén ősszel fognak szavazásra bocsátani.
"Az Európai Unió csak abban az esetben lehet versenyképes, ha belső munkaerőpiacán szabad az áramlás, ezt az áramlást nem szabad korlátozni - jelentette ki Orbán Viktor csütörtöki hágai látogatásán, a holland parlament Európa-ügyi bizottságának tagjaival folytatott nyilvános beszélgetésen." Szól az  idézet az MTI június 9-ikei híréből. Ennek a kijelentésnek mutat fricskát Hoffman Rózsa tervezete, mely szerint az állami finanszírozásban résztvevő hallgatók aláírnak majd egy úgynevezett hallgató szerződést, mely magában foglalja, hogy a hallgató a diploma megszerzése után köteles itthon munkát válllani.
A tervezettel kapcsolatban megoszlanak a vélemények.  Vannak akik úgy gondolják, például a felsőoktatási intézmények vezetősége is, hogy helyénvaló,  ha az ország finanszírozza a képzést, akkor a munkavállaló ne menjen ki külföldre, és adjon vissza valamit a közösségnek. Amennyiben a jövendőbeli hallgatók nem írnak majd alá szerződéseket, finanszírozzák maguk a képzést. Ebben az esetben pedig akár több, mint 1 millió forintot is kifizethet az, aki például az orvosi hivatást választja.


Röghöz kötött hallgató


Hallgatói oldalon úgy vélekednek, hogy amíg az ország nem biztosít munkahelyet, elfogadható fizetéssel, addig ne várják el, hogy Magyarországon maradnak. Ez a tervezet pedig nem lehet megoldás arra a problémára, hogy már eddig is több ezren hagyták el az országot, hogy más országokban találjanak munkát és megélhetést.

Gy. Zs.









A röghöz kötött hallgató