Vidékfejlesztés: földárverések, új pályázatok Hevesben is

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Heves Megyei Szervezete által szervezett tanácskozáson Nyitrai Zsolt, Heves megye kormánybiztosa emlékeztetett: mintegy 1300 milliárd forintnyi forrást jelent hazánkban az Európai Bizottság által közelmúltban elfogadott vidékfejlesztési program, ami a vidék Magyarországának motorját jelenti majd.

A honatya a megjelentek figyelmébe ajánlotta a kamara és a minisztérium által készített kézikönyvet, amely elsőként ad átfogó és hiteles tájékoztatást a lehetséges pályázók számára az új Vidékfejlesztési Programról. Mint kifejtette: a vidék fejlődésének a kulcsa a mezőgazdaság, amely a következő években nagy lehetőségek előtt áll az új földosztással, mely során 300 ezer hektárnyi állami földet vásárolhatnak meg a gazdák.

 
\"Nyitrai

 
Nyitrai Zsolt, a megyei fejlesztésekért felelős miniszteri biztos, Eger országgyűlési képviselője, és Dr. Dancsó József a Magyar Államkincstár elnöke szeptemberi, egri sajtótájékoztatójukon


Mindenki érdeklődik e kezdeményezéssel kapcsolatban, s ne rejtsük véka alá, vitát is generál az ügy, ezért is fontos, hogy beszéljünk róla - mondta a kormánybiztos -, sikerüljön választ adni a kérdésekre, eloszlatni az esetleges aggályokat. Kétségtelen, hogy e földosztás 1945 óta meglévő igény Magyarországon, a kormány célja pedig nem más, mint hogy azé legyen a föld, aki megműveli, azaz kizárólag magyar állampolgárok, helyi gazdálkodók vegyenek részt a programban.

A kormánybiztos már szeptemberi, egri sajtótájékoztatóján elmondta: szeptemberben megjelennek a TOP pályázatai, ezek a pályázatok a vidéki Magyarország helyzetét alapvetően befolyásolják a következő 10-15 évben. Nyitrai Zsolt elmondta: a kormány döntése alapján 2017 végéig az összes uniós ciklussal összefüggő pályázatot ki kell írni, ugyanis az elmúlt időszakban voltak rossz tapasztalatok. Mintegy 6-800 milliárdnyi összeg veszett volna el, ha az utolsó pillanatban nem változtatunk a kiírásokon, s nem írunk ki új pályázatokat – magyarázta a kormánydöntést. Ezért változtatásokra volt szükség annak érdekében, hogy az érintett települések és vállalkozók minél gyorsabban hozzájussanak a forrásokhoz. Mindez versenyelőnyt jelent a környező országokkal szemben – fogalmazott Nyitrai Zsolt.


nyitraizsolt.hu/MCOnet