"Adjunk esélyt minden anyának és gyermeknek" - Egészség Világnap 2005

Az egészség világnapját a WHO, az ENSZ Egészségügyi Világszervezete 1948-as alapítása óta április 7-én ünnepli, minden évben más- más téma köré csoportosítva rendezvényeit. Az idei szlogen az „Adjunk esélyt minden anyának és gyermeknek”, arra hívja fel a figyelmet, hogy a tényre világít rá, hogy ez a két terület még mindig nem kap elegendő figyelmet kormányzati és nemzetközi politikai fórumokon.
A Világszervezet idén az édesanyák, csecsemők és gyermekek egészségének, életminőségének, életkilátásainak javítását állítja középpontba. Az idei világnap logója egy ősi kínai, kifejezetten gyermekeknek szánt játék az ún. Tangram puzzle, mely egy családot ábrázol és színeinek változatossága a világ sokszínűségét hivatott ábrázolni.
Az idei világnap kiemelt célja, hogy az öt év alatti gyermekhalandóságot kétharmadával, a gyermekágyi halandóságot háromnegyedével csökkentsék 2015-re. A Egészségügyi Világszervezet a világnaphoz kapcsolódóan négy fő üzenetet hirdetett meg.
1.„Túl sok gyermek és édesanya hal meg évente.” A legfrissebb adatok szerint évente 529.000 édesanya, azaz minden percben egy, és évente 10,6 millió gyermek, ebből 4 millió újszülött, azaz minden percben húsz 5 év alatti gyermek hal meg. Más megvilágításban, 12 gyerekből szerte a világon 1 nem éri meg az 5.-ik születésnapját.
2.”Az egészséges gyermekek és édesanyák a társadalom igazi értékei”: Az édesanyák és gyermekek egészségének, jólétének biztosítása nemcsak önmagában, hanem szélesebb gazdasági, szociális kihívások megoldásában is elengedhetetlen, egészségük javítása csökkenti a szegénységet és társadalmi egyenlőtlenségeket. Egy Világbanki felmérés szerint minden egyes dollár, amit gyermekegészségügyre fordítanának hétszeresen térülne meg hosszú távon.
3.”Mai tudásunk felhasználásával több millió életet menthetünk meg”: Óriási kihívás, hogy ez a tudás hogyan alakítható át konkrét tettekké és juttatható el a rászorulókhoz. Hazai viszonyokra levetítve nyilvánvaló, hogy nem a fejlődő országokhoz hasonló problémákkal kell szembenéznünk. Erősíteni kell a terhesség alatti egészséges életmód szerepét. Rendkívül fontos lenne a szoptatás védelme, támogatása és elősegítése az egészséges életkezdet szempontjából, melyet többek között a bababarát kórházak számának növelésével lehetne elérni. Nem szabad megfeledkezni a védőoltások fontosságáról sem, mivel egyre többen ellenzik adásukat.
4.”A változtatáshoz egyesíteni kell erőinket és cselekednünk kell” . A világközösség és különféle globális partneri szövetségek közösen egyeztetett alapelvek és célok mentén, az elérhető források hatékony felhasználásával és a megszerzett tudás megosztásával hatékony eredményt és változást érhetnek el.
A világnap három fő célja közül a legfontosabb talán a közvélemény figyelmének felkeltése. A múlt év során egy nagyszerű kezdeményezést indított el a Világszervezet. Hat országban élő édesanyát kértek fel, hogy osszák meg a nyilvánossággal várandósságukkal és szüléssel kapcsolatos élményeiket, tapasztalataikat. Bár hat eltérő, egyedi történet követhető a WHO honlapján gyönyörű fényképekkel kísérve, de mindegyik az édesanyák és gyermekeik egészségének kiemelkedő fontosságát tükrözi. Elgondolkodtató, hogy az öt fejlődő országból származó édesanya teljesen természetesnek vette, hogy szoptassa gyermekét, míg a fejlett, európai országból származó anya ezzel ellentétben azt tekintette „természetesnek”, hogy nem szoptatja újszülöttjét.
pcs