Angliában is olcsóbb úszni

Több olvasónk felháborodottan jelezte, hogy januártól a megyeszékhelyen lényegesen, tizenöt százalékkal emelkedtek a Bitskey Aladárról elnevezett fedett uszodában fizetendő tarifák.
Ugyanakkor a strandon - a termálfürdőben - is ötszázról hatszáz forintra nőtt a kétórás használatra jogosító úszójegy ára. Ahhoz képest, hogy régen milyen olcsó volt a "vizes" sportágak terén mindig kiemelkedően eredményesnek számító Egerben az úszásoktatás, mára szinte lehetetlen megfizetni annak költségeit, főleg, ha nagyobb, háromgyermekes családról van szó. A rendszer egyáltalán nem gyermekcentrikus, egy családi éves bérlet a fedett uszodában például hatvanezer forint. Ilyen árakat a nem éppen olcsóságáról híres - és nálunk jóval fejlettebb - Angliában kell fizetni, ahol 1,8 font egy uszodai napijegy.

Mint azt már hírül adtuk, a megyeszékhely közgyűlése tavaly ősszel elhatározta: egységes irányítású rendszerbe tömöríti a teljesen vagy többségében városi tulajdonú gazdasági társaságokat. Az előző év végi, decemberben megtartott utolsó városi önkormányzati ülésen - zárt ajtók mögött - végül az is eldőlt, hogy úgynevezett "törzsházas" típusú egységes vállalatirányítási rendszer lesz a megyeszékhelyen. Ez egyfajta átmenet az egységes vállalat és a holding között, lényege, hogy az Egri Vagyonkezelő és Távfűtő Rt. (EVAT) több önkormányzati társaságot is felügyel majd, amellett, hogy megtartja saját, jelenleg létező divízióit. A változás részeként összevonják a Thermál (korábban Strandüzemeltető) Kft.-t és a fedett uszodát működtető Uszoda Kft.-t, s amikor ez jogilag is megtörténik, az EVAT-hoz kerülnek. Január elsejétől Sós István a közös uszoda-strand működtető társaság első embere. Az Uszoda Kft.-t eddig irányító Vermes Albánt a közgyűlés az év első napjával felmentette.

Érdeklődésünkre Sós István elmondta: az uszoda esetében a tarifaemeléseket az indokolta, hogy alapvetően veszteséges üzemről van szó. Bár a tavalyi év konkrét eredménye csak február közepén lesz ismert, nagyon rossz gazdasági adatok várhatóak. Az emelés a különböző bérletek, jegyek árait figyelembe véve 10 és 20 százalék közötti nagyságú. A javaslatot nem az új igazgató, hanem a hivatalban lévő uszodai menedzsment dolgozta ki. A cég egyébként most köti a szerződéseket az oktatási intézményekkel, sportegyesületekkel, amelyek az első negyedévben a múlt évihez hasonló nagyságú önkormányzati támogatásra számíthatnak. A fedett uszoda kapcsán Szántósi Rafael alpolgármestertől megtudtuk azt is: az elmúlt esztendőben 36 millió forintos működtetési támogatást kapott az intézmény a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztériumtól, s a megállapodás értelmében az idén is ilyen nagyságrendű összegre lehet majd számítani.

Ami a termálfürdő belépőinek árait illeti, azok Sós István szerint most érték el az országos átlagot. Elmondta: a "normál" felnőtt tarifa 700-ról 800 forintra, a nyugdíjasjegy ára 500-ról 600 forintra nőtt. Az élménymedence időszakos használatának díja 400-ról 500 forintra emelkedett, míg az egész napos belépő 1000 helyett már 1200 forintra növekedett. Az úszójegy ára 300 forintról 500-ra nőtt . Az igazgató szerint a jövőben már csak inflációkövető emelés várható.

Heves Megyei Hírlap