Áttörés az eredetvédelemben

Csütörtökön hatályba lépett az a december 31-én szignált miniszteri rendelet,
amely - az országban először - védett eredetű bornak nyilvánítja az Egri Bikavért, az Egri Bikavér Superiort és a Debrői Hárslevelűt. Mindezt Gál Lajos, az Egri Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnöke jelentette be tegnapi egri sajtótájékoztatóján.

A csütörtöki ünnepélyes bejelentésen - melyre a Városháza dísztermében került sor - az eredetvédelem terén folytatott többéves küzdelemben meghatározó szerepet játszó személyek mellett számos szőlőtermelő és borosgazda is megjelent.

Miként Gál Lajos emlékeztetett, a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter rendeletéig hosszú, helyenként komoly vitákkal tarkított út vezetett. E folyamat legfontosabb állomásait felelevenítve megemlítette 1997. július 12-ét, amikor is az Egri Bikavér ünnepe Szent Donát napján elnevezésű fesztivál keretében aláírták az Egri Bikavér Szabályzatot, 2002. április 4-ét, mely napon az Egri Borvidék Hegyközségi Tanácsa ratifikálta az Egri Borvidék Védett Eredetű Borainak Szabályzatát, s 2002. július 31-ét, lévén e napon a szaktárca vezetője eredetvédett termőhellyé nyilvánította az Egri Borvidéket. Ezek után pedig tavaly december 31-én a miniszter aláírta az Egri Borvidék Védett Eredetű Borairól szóló miniszteri rendeletet. - Ez azt jelenti - tette hozzá Gál -, hogy az Egri Bikavér, az Egri Bikavér Superior és a Debrői Hárslevelű eztán kizárólag védett eredetű borként hozható forgalomba.

Ráadásul mindezt a palackon is fel kell tüntetni. - Immár - folytatta Gál Lajos - van egy olyan kiindulási alapunk, amelyről tovább lehet lépni a közös marketing és arculat, a piacon való közös fellépés irányába.

A szakember egyúttal azonban figyelmeztetett is, hiszen - miként fogalmazott - ez egyben nagy felelősséget is jelent, hiszen ettől a pillanattól már semmilyen formában nem lehet e borok tisztességével játszani, mint ahogyan tették ezt néhányan. Szerinte a cél az, hogy a komoly nyugati borvidékekhez hasonlóan a termelők minél jobban képesek legyenek megélni a szőlőből és a borból.

Az Egri Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnöke rámutatott egyúttal arra is, hogy ez a három bor az első eredetvédett nedű az országban. Tény ugyanakkor, hogy az eredetvédelem intézményrendszere még nem épült ki teljes egészében, márpedig a hitelességhez egyebek mellett az ellenőrzést is meg kell oldani. Az elkövetkező időszak céljairól szólva megemlítette, védett eredetűvé kívánják tenni a borvidék összes, valamely település - egri, debrői, egerszóláti - nevével forgalmazott borát. Így ami kikerül ezen körből, azt pedig tájborként lehetne majd értékesíteni.

Utalt arra is, hogy az eredetvédelem terén vívott küzdelemben nagy segítséget nyújtottak azok a borászok, akik a nemzetközi és a hazai borversenyekről rendszeresen éremmel, érmekkel térnek haza. Ez utóbbi kapcsán megemlítette, hogy a tavalyi országos megmérettetésen összesen 44 aranyérmet osztottak ki, melyből 23-at egri borászoknak ítéltek meg, s ebből is 10-et Egri Bikavér kapott.

Dr. Nagy Imre egri polgármester arra mutatott rá, hogy a mostani eredmény egy hosszú folyamat országos jelentőségű állomása, s immár a gyakorlati lépéseken a sor. Megemlítette, hogy a bortörvény is lassan tárgyalási szakaszához ér. Dr. Ringelhann György - akinek polgármestersége idején indultak meg az eredetvédelmi törekvések - a váltófutás első emberéhez hasonlította magát, mondván: ez az eredmény azonban mindannyiunk örömét szolgálja. Szerinte jó döntés volt, hogy az egri értékekre - s a bor ilyen - alapozva kezdték meg az egri jövőt építeni. Dr. Dula Bence egri hegybíró mindemellett akképp vélekedett, hogy ha a piaci szabályozás terén nem lépnek tovább, s nem áll fel egy közös értékesítő társaság az Egri Bikavér érdekében, ez a rendelet is múzeumba kerül. Szóvá tette azt is, hogy a borvidék zászlósborának polci árában a mai napig irreális különbségek vannak: 299 és 3000 forint között mozog ez az összeg.

Heves Megyei Hírlap