Az állomány zöme maradna

Felszámolás közben a kiképzés zavartalan
Az Elektronikai Harcszázad (EHC) megszűnését nemrég állománygyűlésen jelentették be. Azóta a felmérés is elkészült: az alakulathoz tartozó hivatásos és szerződéses katonák mintegy 60 százaléka a jövőben is a Dobó-laktanyában szeretne szolgálni.


A megszűnést ugyan fájlalják, de Szántó Attila százados, parancsnokhelyettes szerint a folyamat emberséges előkészítése nyugalmat kölcsönöz az érintett állománynak. S a megszokott tevékenység is folyamatos.

- Vannak sorkatonáink, akiknek éppen most zajlik a szakalapozó kiképzése. Ha májusban leszerelnek, és nem kapunk más parancsot, utánuk újabb fiatalokat tanítunk meg az elektronikai hadviselés alkalmazására.

A hétköznapi embernek mondjuk a tüzér, a harckocsizó, de akár a felderítő katona tevékenységéről is van némi fogalma. Éppen ideje, hogy a század búcsúja idején megtudjuk: mit takar az elektronikai harcászat.

- Legközelebb a híradókhoz állunk, de míg ők közvetítik az információkat, mi az eszközeinkkel az EHC keretében az ellenség rádióadásait próbáljuk megzavarni, megbénítani. Kisebb mértékben irányméréssel is szolgálunk, s megvédjük a saját csapataink közlési csatornáit - avat be tevékenységükbe a százados.

Az elektronikai fegyvernem - hangsúlyozza a tiszt - nem szűnik meg velünk a honvédségen belül, miután a Szárazföldi Parancsnokság döntése alapján egy szakasznyi erővel, azonos funkcióval fennmarad a felderítő zászlóaljnál.

- A sorkatonák érkeznek, majd hat hónap után leszerelnek. De mi lesz a század hivatásos és szerződéses állományával?

- A felszámolásra hosszabb idő áll rendelkezésre, azt az év végéig kell befejezni. Ennek megfelelően nem kapkodjuk el, s ez az emberi sorsok rendezése szempontjából nagyon fontos. Másrészt biztató az az ígéret, miszerint aki akar, az a későbbiekben is kap munkát a honvédségen belül.

Most ott tartanak - tudjuk meg a parancsnokhelyettestől -, hogy az EHC-n belül felmérték, kik szeretnének a helyőrségben maradni. Az állomány csaknem 60 százaléka döntött emellett. A tiszthelyetteseket és szerződéses katonákat várhatóan a felderítő zászlóalj szinte azonos beosztásban veszi át. A tisztek befogadása már nehezebbnek tűnik. Mivel életkorban fiatal gárdáról van szó, kevesen választhatják a szolgálati nyugállományt. A civil élet után sem vágynak sokan, bár az ő munkaerejüket különböző beiskolázásokkal tenné piacképessé a sereg. Többen valószínűleg más felajánlott helyőrséget választanak. Konkrétumokról a hamarosan kezdődő személyi elbeszélgetéseken esik majd szó. Ezt a Bornemissza Gergely Felderítő Zászlóalj parancsnoka, Vizi Sándor alezredes folytatja le az állomány érintett tagjaival.

- A kiképzést csak akkor állítjuk le, ha azt elrendelik - jegyzi meg Szántó Attila. - A szüneteltetés egyben azt jelenti majd, hogy sor kerül a század technikai eszközeinek az átcsoportosítására. Egy részük a Dobó-laktanyában a felderítőknél marad, a többi az úgynevezett Tárintézetbe kerül, ahonnan szükség esetén újra rendszerbe állíthatják azokat.

A felszámolás végére, decemberre már csupán egy szűkebb operatív csoport marad. Közülük kerül ki az a személy, aki az Elektronikai Harcszázad után -képletesen szólva - bezárja majd a laktanya felújított épületszárnyának az ajtaját.

www.hevesmegyeihirlap.hu