Bikavér ünnep
Ismét Bikavér-ünnep a Dobó téren.
Immár hetedik alkalommal népesedett be péntek délután a Dobó tér, hogy a részt vevő borászok, vendéglátósok, s a borgasztronómia iránt fogékony vendégek - felidézve a korabeli szerb, Szent Donát napjához kötődő hagyományokat - együtt ünnepeljék az Egri Bikavért.A jól beállt, termőre fordult ültetvényhez hasonlította az Egri Bikavér Ünnepe Szent Donát Napján elnevezésű rendezvényt tegnap ünnepi megnyitójában dr. Nagy Imre polgármester, aki örömmel köszöntötte a borszerető embereket. Mint mondta, a számítások szerint tavaly már mintegy 29 ezren keresték fel a három nap alatt a Dobó téren felállított sátrakat, az idén pedig 30 ezernél is több vendégre számítanak.
Nagy szerint gazdaságilag és marketing szempontból is fontos szerb hagyomány felelevenítése a Bikavér-ünnep. Emlékeztetett: az elmúlt esztendőben már arról beszélhetett, hogy a hazai szőlőtelepítések meghatározó része az egri borvidéken valósult meg, s az ágazat szerepét, jelentőségét mi sem bizonyíthatja jobban, mint hogy az elmúlt tíz év alatt mintegy 17 milliárdot fektettek be a gazdák a borvidékbe. A polgármester emellett kiemelte, hogy egyre inkább a minőségi termelésre kell törekedni.
A köszöntőt követően díjátadásokra került sor. Az Év szőlőtermelője 2002-ben Bukolyi László, az Év bortermelője Simon József, az Év borgasztronómusa pedig Juhász Attila lett, míg az Eger Szőlő- és Borkultúrájáért érmet a Varga Nyomda Kft., illetve Varga Zoltán vehette át. Az idei Egri Borvidéki Borverseny díjait is itt vehették át a nyertesek. Az új fehérborok kategóriájában az aldebrői Tóth József és Tóth Tamás 2002-es Debrői Muskotálya lett a legjobb, ők a Heves Megyei Agrárkamara díját vehették át. Az új vörösborok között az Ostoros-Novaj Bor Rt. 2002-es Szélhegyi Cabernet sauvignon-ja az Egri Mezőgazdasági Szakközépiskola, az Egri Leányka kategóriában pedig ugyanők a 2002-es borukért az Eger Város Polgármesteri Hivatala díját kapta. A rosé borok között az Egervin Rt. Grőber Pincészet 2002-es Cabernet sauvignon Rosé bizonyult a legjobbnak, amiért is az FVM Heves Megyei Hivatalának díja járt. Az Egervin 1969-es Egri Leánykája pedig a BASF különdíját nyerte el. A fehér óborok között a felsőtárkányi Vitavin Kft. 2001-es Egri Traminija emelkedett ki a mezőnyből, s ez lett a verseny egyetlen Champion díjas bora is. Ők a Szőlészeti- Borászati Kutatóintézet díját kapták. A vörös óborok kategóriájában Vincze Béla 2000-es Kékfrankosa nyert, amiért Eger Város Hegyközsége díját vehette át az egri termelő. Az Egri Bikavérek között az egri D-R Wein Kft. bizonyult a legjobbnak, így ők vehették át az Egri Borvidék Hegyközségi Tanácsának elismerését. A Debrői Hárslevelűek között pedig a verpeléti Ker-Coop Kft. 2002-ese diadalmaskodott, ezért a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának díja járt. A különdjíak sorában az Egri Borbarátok Klubja a St. Andrea Pincészet 2000-es Merengőjét, az Egri Borút Egylet dr. Dula Bence 2000-es Egri Cabernet sauvignonját, míg a Fiatal Egri Szőlő- és Bortermelők Társaságáét Hangácsi Csaba vehette át. Ezt követően a borvidéki borverseny többi díjazottja kapta meg az elismerő oklevelet.
Az Év bortermelője Simon József átveszi a díjat
Az ünnepséget követően megkezdődött a borgasztronómiai gála, amelyen - vasárnap estig - 26 bortermelő kínálja Egri Bikavérét, mellé pedig 17 étterem ajánlja egy-egy ételkülönlegességét. Ma és holnap a Jazz Steps és a Hot Jazz band is várja az ínyenceket.
(Heves Megyei Hírlap)