Botrány után irodabezárás

Egri irodáját is felszámolja a csalási botrányba keveredett Vertical- Invest Szövetkezet.
A szegedi vállalkozás nemrég nyitott irodát Egerben. Így nálunk kevés károsultja lehet a működésüknek.

A szövetkezet Budapesten megtartott rendkívüli közgyűlése már visszahívta tisztségéből a korábbi elnökség és felügyelő bizottság tagjait, helyükre új tisztségviselőket választott. A mintegy 1100 befektetővel rendelkező szövetkezet egy hónapja fizetésképtelenné vált. A tagság döntött arról is, hogy a visszahívott tisztségviselők ellen büntető-, polgári és kártérítési eljárást kezdeményeznek, s zároltatják vagyonukat. Az új elnök és az új vezetés várhatóan megteszi a szükséges feljelentéseket a szövetkezeti tagság nevében. A régi vezetés ellen hűtlen kezelés, sikkasztás, tőkebefektetési csalás miatt folytat nyomozást a rendőrség.

Augusztus közepén a szövetkezet fővárosi irodájában házkutatást tartottak és lefoglalták a könyvelését, a pénzügyi bizonylatait, amelyeket szakértők bevonásával vizsgálnak. A nyomozás a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) feljelentésére indult jogosulatlan pénzügyi szolgáltatási tevékenység végzésének megalapozott gyanúja miatt.

Jelenleg a szövetkezet vagyonának, kintlévőségeinek, tartozásainak és a kibocsátott célrészjegyek összegének felmérése folyik. Szeretnék per alá helyezni a szövetkezet korábbi tulajdonában lévő ingatlanokat, amelyeket aránytalanul alacsony áron, a közgyűlés jóváhagyása nélkül értékesített a korábbi vezetés. Ez 200 millió forint bevételt eredményezhet a szövetkezetnek. Radikálisan vissza kívánják szorítani a szövetkezet működési költségeit, ezért az országban meglévő 16-ból 14 irodát bezárnak. Várhatóan csak a cég székhelyén, Szegeden és a fővárosbeli iroda működik tovább.

A korábbi vezetés havonta mintegy 80 millió forintot számolt el működési költségként, aminek nagy részét a menedzsment havi többmilliós jövedelme tette ki. Az elszámolásról a várhatóan októberben esedékes közgyűlésen tájékoztatják a tagságot. Akkor döntenek arról, hogy mi legyen a szövetkezet további sorsa. Az adott névértékre kötött célrészjegyek ugyanis csak akkor érik el az eredeti összeget, ha a szövetkezet nem kerül csőd- vagy felszámolási eljárás alá. Ha ez bekövetkezik, akkor csak a szövetkezet teljes vagyonának arányos részét kaphatják meg a befektetők. Most még azt sem lehet megbecsülni, hogy mire számíthatnak a tagok: legalább a befizetett pénzükhöz hozzájuthatnak-e, vagy kénytelenek lesznek komoly veszteséggel, s némi tanulsággal kiszállni az üzletből.

(Heves Megyei Hírlap)