Előnyök és mellékhatások

Két hónapja vezették be a kötelező időpont- egyeztetést a háziorvosi rendelőkben.
Júliustól meg kellett szűnnie a hosszas várakozásoknak a hazai háziorvosi rendelőkben. Július elsején lépett ugyanis hatályba a tervezhető betegellátási rend, amely az orvosokat arra kötelezi, hogy kérésre időpontot adjanak a bejelentkező pácienseknek. A háziorvosi körzetekben a doktorok rendelési idejük egy részében kötelesek előjegyzés alapján fogadni betegeiket. Most még nem ellenőrzik, hogy a rendelőkben az orvos előjegyzés alapján fogadja-e a betegeit. Ha az új betegfogadási rendszert nem vezeti be valamelyik orvos, akkor az ehhez ragaszkodó beteg akár új háziorvost is választhat. A körzetek egy részében egyébként már eddig is előjegyzés alapján zajlott a betegek fogadása. A féléves türelmi időszak letelte után, jövő januártól azonban az egészségbiztosító (OEP) és az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) szigorúan ellenőrzi, hogy a háziorvosok lehetőséget adnak-e a betegeknek arra, hogy időpontot kérjenek a rendelésre.

Az érintetteknek fél évük van rá, hogy a rendszert zökkenőmentessé tegyék. Ha januártól nem működik, az egészségbiztosító a praxis méretétől függően 50-100 ezer forintot is visszavonhat a háziorvosoktól. Az orvosoknak a jövőben legalább rendelési idejük egy részében előjegyzés alapján kell fogadniuk a pácienseiket.

A megyeszékhelyen az eddig eltelt két hónap meglehetősen vegyes képet mutatott. A háziorvosok egy része valamilyen formában már bevezette vagy az ősz folyamán vezeti be az időpontkérés lehetőségét. Sok helyen az úgynevezett vegyes rendszert alkalmazzák a háziorvosok, ami azt jelenti, hogy a rendelési idő egy - gyakorta kisebb - részében megbeszélt időpontra, a fennmaradó részében pedig, miként korábban, érkezési sorrendben jönnek a betegek. Az eddigi tapasztalatok is eltérőek. Számos körzetben semmilyen tapasztalható előnnyel nem járt az új metódus, illetve fenntartásukat hangsúlyozták a bevezetést illetően. Akad viszont olyan háziorvos, aki már több éve a betegek megelégedésére működteti az előjegyzési rendszert. De volt olyan szakember is, aki kétségét fejezte ki az időzített betegellátás megfelelő ütemezhetősége kapcsán, és az új rendszer legnagyobb erőpróbájának, buktatójának a közelgő őszi járványokat tartotta, melyek pillanatok alatt fölboríthatják az előzetes időpontokhoz kötött "papírformát". Így a sorban állás, az órákig tartó várakozás megelőzése meghiúsul.

A tapasztalat az, hogy nemcsak az orvosoknak, hanem a betegeknek is meg kell szokniuk az új formát. A rendelők ugyanis közösségi színhelyként egyúttal fontos szociális szerepet is játszanak, főleg az idős ember életében. A betegek jelentős része azért nem él a lehetőséggel, mert nem is tud róla. Másfelől a várótermi páciensek többsége olyan krónikus beteg, aki a rendszeres ellenőrzés és gyógyszerfelírás miatt keresi fel a rendelőt.

(Heves Megyei Hírlap)