Fásítási program közösségi összefogással

Október 17-én írta alá az Eger-Philip Morris Alapítvány, Eger Megyei Jogú Város önkormányzata és a "Segít A Város" Alapítvány azt az együttműködési megállapodást,
melynek értelmében 2003 őszétől 10 millió forint értékű, közös fásítási programot indítanak Lombkorona Program címmel. A Lombkorona Program célja, hogy közösségi összefogással valósítson meg környezetvédelmi és szociális célkitűzéseket.

Az Eger-Philip Morris Alapítvány kezdeményezésére, Eger önkormányzatának támogatásával ez év októberében indul a Lombkorona elnevezésű fásítási program. A Lombkorona Program foglalkoztatási lehetőséget ad a "Segít A Város" Alapítvány fogyatékkal élő gondozottjai számára, akik elvégzik a faállomány jelentős részének telepítését és egy évig ellátják gondozásukat is.

Az ünnepélyes szerződéskötés során Dr. Nagy Imre polgármester elmondta, hogy "a Lombkorona Program kidolgozása során az Eger-Philip Morris Alapítvány és az egri önkormányzat törekedett a helyi lakosság bevonására, mivel a város környezetének megóvása széleskörű közösségi összefogással valósítható meg." A szervezők számítanak a lakosság, a civil szervezetek, a helyi vállalkozások és intézmények közreműködésére.

Az egy éves program 10 millió forintos költségét az Eger-Philip Morris Alapítvány és az önkormányzat 50-50% arányban vállalja. A "Segít a Város” Alapítvány képviseletében Mandák Attila alapítványi titkár elmondta, hogy " az alapítvány parkfenntartó részlegének főleg fogyatékos dolgozói végzik majd a fatelepítéseket. A program megvalósítását a két támogató által felkért szakmai bizottság felügyeli, melynek tagjai elismert szakemberek."

A szakmai bizottság tagjai:
-Duska József, Bükki Nemzeti Park Igazgatósága, igazgató;
-Kaló Imre, Eger Erdő Rt., a Városszépítő Egyesület Ifjúsági Tagozat delegáltja;
-Köles Mihály, Kertünk Boltja, ügyvezető;
-Rittenbacher Ödön, Életfa Környezetvédő Szövetség, elnök, az Urbanisztikai és Környezetvédelmi Bizottság szakértője.

A Lombkorona Program megvalósítása három ütemben történik:
-2003 őszén a legnagyobb forgalmú utak melletti fasorok felfrissítésére kerül sor, azaz az elöregedett nyárfákat a szakmai bizottság és az önkormányzat Főmérnöki Irodájának felügyeletével a "Segít A Város" Alapítvány munkatársai vágják ki és pótolják.
-2004 tavaszán a szervezők szeretnék bevonni a helyi lakosságot és intézményeket is a fatelepítésekbe, ezért pályázat kiírását tervezik azon egri lakosok/intézmények részére, akik vállalják, hogy az ingatlanuk előtti közterületre fákat ültetnek és azokat folyamatosan gondozzák. A sikeres pályázók számára a szakmai tanácsadás mellett facsemetéket is biztosít a Lombkorona Program.
-2004 őszén lakossági-, és intézményi faültetések megvalósítására kerül majd sor, valamint az előző ütemekben végrehajtott telepítéseknél szükségessé váló pótlásra

"Mivel a helyi vállalkozások jelentős szerepet játszanak Eger életében, a város önkormányzata és az Eger-Philip Morris Alapítvány szeretné, ha minél több helyi vállalkozó is fontosnak tartaná a környezet megóvását." - mondta Josef Baumann, az Eger-Philip Morris Alapítvány kuratóriumának elnöke. Ezért a két szervezet idén ősszel közös levélben hívja fel az egri vállalatok figyelmét a programra, s bátorítja őket arra, hogy saját közvetlen környezetükben fordítsanak gondot, energiát és anyagi eszközöket a zöldfelület növelésére, melyhez a megalakuló szakmai bizottság és a Polgármesteri Hivatal műszaki előadói szívesen adják szakértelmüket.

Az Eger-Philip Morris Alapítvány, Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata és a "Segít a Város" Alapítvány közös célja, hogy egyrészt támogassa a fogyatékkal élők foglalkoztatását, másrészt a Lombkorona Program során olyan közösségi összefogás valósuljon meg, mely jelentősen hozzájárul a helyi lakosság életminőségének javulásához.

A zöldfelület szerepe egy város életében óriási jelentőséggel bír. A fák befolyásolják a klimatikus viszonyokat, segítik a légcserét, szabályozzák a levegő páratartalmát. S önmagukban is felüdülést nyújtanak az utca és a házak falai között. Bizonyított azon jótékony hatásuk, hogy lombozatuk megszűri a port, megkötik a levegő gázszennyeződéseit, csökkentik a zajhatásokat. Mindezek mellett a fák legfontosabb szerepe, hogy a létezés egyik alapelemét, az oxigént termelik. A természetes öregedés mellett a városi környezetben állandó negatív hatásoknak vannak kitéve. Jellemzőek a gyökérzeten, a törzsön, a lombkoronán okozott mechanikai sérülések, valamint a por, a káros gázok és a felmelegedés mind-mind megnehezítik életüket. A szilárd burkolatok nagy százaléka, a csatornahálózatok, valamint a rossz talajszerkezet miatt a növények kevesebb vízhez jutnak, és ez a vízhiány aszályos időszakokban még nagyobb károkat tud okozni. Tovább rontja a helyzetet, hogy városi környezetben kevesebb a felvehető tápanyag, rosszabb minőségű a talaj, valamint az utak sózásából eredő negatív hatások sem elhanyagolhatóak. Ebben a környezetben a legyengült fákat a kórokozók és kártevők is könnyebben támadják meg. Az urbanizáció fent említett állandó hatásait nem lehet elkerülni, az utak, járdák, épületek, parkolók folyamatosan épülnek, de sajnos ez legtöbb esetben az út tartozékának minősülő fák rovására történik. Nagyon fontos, hogy a városi zöldfelületek ilyen irányú csökkenését megállítsuk. A környezettel összhangban akkor cselekszünk, ha odafigyelünk a meglévő növények védelmére vagy az elkerülhetetlen zöldfelület csökkentést minőségi növények, fák ültetésével kompenzáljuk. A szigorúbb ellenőrzések és engedélyezési eljárások mellett nagyon fontos, hogy Eger város polgárai érezzék, milyen jelentősége van a zöldfelületnek, a fáknak, és ők legyenek azok, akik tudatosan meg akarják óvni lakókörnyezetüket. Hatályos helyi szabályozás Egerben: A városi zöldterületek és zöldfelületek megóvásáról, használatáról, fenntartásáról, létesítéséről szóló 29/2001. (VII. 13.) sz. rendelettel módosított 15/1999. (V. 19.) sz. önkormányzati rendelet szól.
További információ:

Eger-Philip Morris Alapítvány
Tar Ágnes, sajtófőnök
Email: agnes.tar@pmintl.com
Tel.: 1/ 450-44-00