Hitel és tizenegymilliárd

Várhatóan körülbelül tizenegymilliárd forintból gazdálkodhat jövőre a megyeszékhely önkormányzata ...
...- tudtuk meg dr. Nagy Imre polgármestertől annak kapcsán, hogy a közgyűlés a napokban elfogadta a város 2004-es költségvetési koncepcióját.

A koncepció értelmében a jövő évben a saját bevételek növelésével és a működési kiadások csökkentésével teremthető meg a költségvetés egyensúlya. E kiadások a büdzsén belül egyre nagyobb hányadot képviselnek, míg például 2001-ben a város pénzének 85,18 százalékát, idén már a 88,23 százalékát kellett a polgármesteri hivatal, az intézmények működtetésére fordítani.

Az ez évi költségvetés megalkotásakor - amint azt hírül is adtuk - kiderült, hogy a rendszerváltás óta először működési hitel felvételét kell terveznie Egernek. A hitelfelvételre végül - mivel a vagyoni bevételek kedvezően alakultak - nem került sor. Viszont feltehetően működési, illetőleg úgynevezett felhalmozási (fejlesztési) hitel igénybevételével szükséges majd számolni 2004-ben is, másként nem biztosítható a büdzsé pénzügyi egyensúlya. Ennek összege, a költségvetés pontos összegéhez hasonlóan, egyelőre nem ismert - mondta érdeklődésünkre a polgármester. A fejlesztések között kiemelt fontosságúak az infrastrukturális kis- és középberuházások, a vállalkozói tőkebevonást előkészítő gazdasági programok.

A koncepció hangsúlyozza, hogy mind több állami feladat kerül át az önkormányzatokhoz. Ugyanakkor a központi költségvetés a települések számára igen szűk mozgásteret hagy csupán. Emiatt feltétlenül meg kell vizsgálni, hogy milyen teendőket lásson el a város, ki kell alakítani a leghatékonyabb, egyúttal legtakarékosabb működési formákat. Köztudott, hogy a "racionalizálás" már ebben az esztendőben, tavasszal megkezdődött, amikor általános és középiskolák megszüntetéséről, költöztetéséről, összevonásáról döntött a szocialista-liberális többségű képviselő-testület. E változások eredményeként 2004. január 1-től 21 önálló intézmény működik majd az önkormányzatnál. A folyamat azonban nem ért még véget, a szakképzés terén tovább halad az integráció, ami magyarul annyit jelent, hogy a már összevont mezőgazdasági, illetve kereskedelmi és vendéglátóipari szakközépiskolához csatolják a Bornemissza Gergely Szakképzési Intézetet.

A megszavazott koncepció egy mellékletéből kitűnik, hogy jövő év január elsején több mint 1 milliárd 75 millió forint lesz Eger fennálló összes tőketartozása, vagyis ennyi a hitele a kamatok nélkül. Ebből 433 millió a fedett uszodához és egyéb fejlesztési célokhoz igénybe vett OTP-hitel, s az uszoda kapcsán 360 millió forint értékben kötvénykibocsátás is történt.

(Heves Megyei Hírlap)