Húzóágazat a turizmus és az ipar

Az idei első hat hónapban a bruttó hazai termék (GDP) 2,6 százalékkal szárnyalta túl a múlt év első félévi eredményét - tudtuk meg Nagy Erzsébettől, a KSH Heves Megyei Igazgatóságának osztályvezetőjétől.
A legfrissebb elemzés szerint a húzóágazat szerepét az ipar és az idegenforgalom töltötte be.
A statisztikai hivatal munkatársai által készített tanulmányból azt is kiderül, hogy a 49 dolgozónál többet foglalkoztató megyei székhelyű ipari vállalkozások az év első felében 126 milliárd forintot termeltek, ami 0,7 százalékkal haladta meg 2003 első hat hónapjának termelési értékét. Az eladások 56 százalékát a belföldi értékesítések jelentették, melynek a mennyisége 8,9 százalékkal, a kivitelé 12 százalékkal volt több a tavalyitól. A villamosenergia-, a gáz-, a gőz- és a vízellátás teljesítménye 8 százalékkal csökkent, az ipari termelésből 80 százalékkal részesülő feldolgozóiparé 4,2 százalékkal növekedett. A feldolgozóiparban több textíliát, bőrárut és lábbelit állítottak elő, de nőtt a gép- és a vegyipar teljesítménye is.

Az összes ipari termelés és export nagy részét az élelmiszer-, az ital-, a dohány- és a fémfeldolgozás, valamint a gépipar vállalkozásai biztosították. Ezek a termelési értékből együttesen 73, az árukivitelből 96 százalékkal részesültek. A négy dolgozónál többet foglalkoztató megyei székhelyű építőipari vállalkozások termelése az első fél évben meghaladta a 9 milliárd forintot, ami 2,3 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakától. A termelés négytizedét az épületek létrehozása tette ki, amely az országostól lényegesen kevesebb.

A kereskedelmi szálláshelyeken az első hat hónapban csaknem 127 ezer turista fordult meg, és több mint 271 ezer vendégéjszakát töltött el. A vendégforgalom a szállodák és a panziók kivételével minden szállástípus esetében nőtt, különösen a kempingeknél. A belföldi vendégek érdeklődése nagyobb volt, mint a külföldieké, az átlagos tartózkodási idő az előbbieknél 2,1, az utóbbiaknál 2,3 éjszaka volt.

Megyénkben június végén 24 ezer 980 gazdasági szervezet tevékenykedett, öt százalékkal több, mint januárban. Ezek többsége továbbra is egyéni vállalkozó. A társas vállalkozások száma 7331, nagy részük bt. és kft. Ezer lakosra 77 működő gazdasági szervezet, ezen belül 23 társas és 46 egyéni vállalkozás jutott. Az első fél évben a vállalkozók 20 milliárd forint értékű beruházást valósítottak meg, melynek 59 százaléka ipari volt.

A felmérések szerint az esztendő második negyedévében 117 ezren dolgoztak a megyében, 1,4 százalékkal kevesebben, mint egy évvel korábban. A munkanélküliségi ráta 8 százalék, az országos átlagnál magasabb. A teljes munkaidőben foglalkoztatottak havonta bruttó 113.529 forintot kerestek. A nettó kereset, pedig 78.842 forint. Ennek összege az előző év azonos időszakához képest 21,3 százalékkal emelkedett.
(Heves Megyei Hírlap)