Lesz felelős, állítja a tűzvizsgáló

Bűncselekmény gyanúja miatt a közelmúltbeli Bástya utcai házrobbanás okát - szakértők bevonásával - már a rendőrség vizsgálja.
Az egyik szakértő Bak Zsolt tűzoltó százados, aki az ügyet figyelemmel kíséri. Tűzvizsgálói minőségében a rendőrség partnere, s így naprakész információkkal rendelkezik.

A konyhában használt pb-gázpalackot még ő vizsgáltatta meg, s mint beszámoltunk róla az épnek, vagy ahogy a szakma nevezi, gáztömörnek bizonyult. Ezek után arra voltunk kíváncsiak: a többi lefoglalt tárgyról kik és mikor mondanak szakvéleményt.

- A rendőrség felvette a kapcsolatot azzal a szakértővel, aki majd a gáztűzhelyről ad jegyzőkönyvezett megállapítást - tájékoztat Bak Zsolt.

Mi közbevetjük, ha a gázpalack sértetlen volt, mi szükség a tűzhelyet "nagyító alá" vonni. Erre a helyszíni lefoglalás körülményei adnak magyarázatot: - A robbanás után úgy találtuk meg a gázpalackot, hogy annak elzárófeje nyitva volt..

Vagyis a palackban lévő gáz a tűzhely irányába áramolhatott, s csak annak ép rendszere tarthatta azt vissza. Erről azonban meg kell győződni.

A tűzvizsgálótól tudjuk, hogy például a különböző helyekről vett égésmintákat a rendőrség egy erre alkalmas laboratóriumában fogják elemezni, Budapesten.

A százados szerint az eredmény döntő befolyással lehet arra, hogy kit terhel a felelősség, mert abban biztos: lesz felelős.

- A laboránsoktól várjuk, hogy kimondják: a robbanást pb-gázpalack vagy vezetékes gáz okozta. A két anyag jellemzői ugyanis eltérő vonásokat mutathatnak.

A tűzoltó tiszt szerint az egyértelmű, hogy a ház előtt, az út alatti 110 milliméteres gáz-gerincvezeték már a ház romba dőlése, a bekövetkezett detonáció előtt repedt volt. A Tigáz illetékesei az útfelbontás után - ahogy hallhattuk Bak Zsolttól - a 7-10 centiméteres szakasz alatt a homokágyban követ találtak. A forgalmas útra nehezedő teher a kőre nyomhatta a műanyag csövet, amely végül "kinyílt".

- Különben a hiba helyrehozásakor kivágott csőrészt is lefoglalta a rendőrség. A tényekhez tartozik még - jegyezte meg beszélgetőpartnerünk -, hogy 30 órával a robbanás után végzett próbafúrások során a ház előtt, sőt a szomszédok irányában is gázkoncentrátumot mértünk. A tragédiát elszenvedett családi otthonnak korábban volt pincéje, de később betömedékelték. Igaz, a laza földszerkezet repedései között bejuthatott a vezetékes gáz az épület alá.

Korábban azt is megírtuk, hogy az ingatlanban olyan szereléseket végeztek, amely vezetékes gáz fogadását készítette elő. A gázcsonk és a kiépített vezetékrendszer között azonban hiányzott a mérőóra és a nyomáscsökkentő. Illegális vételezési kísérletre semmi nyom nem utalt. Az viszont új adalék, hogy a gázbekötés iránti kérelmét a család még nem adta be a szolgáltatóhoz, a belső szerelési tervre megkapták az engedélyt, noha annak megkezdését nem jelentették a Tigáznak.
(Heves Megyei Hírlap)