Phare-pályázat

Területfejlesztési Phare-pályázat: százmilliós program
Az EU 2002/2003-ra Magyarország számára jóváhagyott Phare-keretből a pályázók 97,4 millió forintot használhatnak fel jövőre integrált helyi területfejlesztési projektek megvalósítására - hangzott el a napokban tartott a program információs fórumán Egerben.

A pályázó szervezetek 50 ezer és 3 millió euró közötti összeget nyerhetnek el a projektek megvalósítására; a vissza nem térítendő támogatás mértéke, maximum 90 százalék, vagyis legkevesebb 10 százaléknyi önerő szükséges - mondta a fórumon Gyürüsi Andrea, a pályázásra jogosult szervezetek felkészítésével megbízott PricewaterhouseCoopers Kft. munkatársa.

A 97,4 millió eurós keretet, amelyből 54,12 millió euró az EU által biztosított forrás és 43,29 millió euró a magyar kormányzati társfinanszírozás, az egyes területek fejlettségi szintje, illetve lakosságszáma szerint osztották fel a hét magyarországi régió között.

Az Észak-Alföldnek jut a legtöbb pénz, összesen 16,63 millió euró; Közép-Magyarország 17,47, Észak-Magyarország 16,63, a Dél-Alföld 14,57, a Dél-Dunántúl 11,24, a Közép-Dunántól 9,93, a Nyugat-Dunántúl pedig 7,41 millió eurót használhat fel az augusztus 14.-én kihirdetett pályázat keretéből - mondta a szakértő.

Gyürüsi Andrea közlése szerint, a Magyar Regionális Fejlesztési és Urbanisztikai Kht. által koordinált pályázaton, gyakorlatilag, minden, nem profitorientált szervezet részt vehet.

Önkormányzatok, önkormányzati társulások, intézmények, illetve közhasznú tevékenységet végző nonprofit gazdasági társaságok, a Kincstári Vagyoni Igazgatóság és egyéb állami intézmények, munkaügyi központok, szak- és felnőttképző intézmények, illetve kereskedelmi és iparkamarák juthatnak így fejlesztési forrásokhoz - sorolta az előadó.

A kiírás szerint a Phare-támogatás települési ipari és katonai területek, munkahelyteremtést ösztönző rehabilitációjára, a régión belüli közúti infrastruktúra fejlesztésére, illetve helyi kezdeményezéseken alapuló foglalkoztatás ösztönzésre használható fel.

Mindennek a régiók közötti fejlettségi különbségek csökkentését, a helyi kezdeményezésekre alapozott vonzó gazdasági környezet kialakítását, illetve az elmaradott térségekben a jövedelemtermelő tevékenység bővítését kell szolgálnia - hangsúlyozta Gyürüsi Andrea.

A pályázatok beadásának határideje 2003 november 7. és az eredményhirdetésre, az EU magyarországi képviseletének jóváhagyása után, várhatóan a jövő év elején kerül sor; a kifizetések végső határideje pedig 2005. november 30.

A pályázati anyagokat a regionális területfejlesztési ügynökségek irodájában lehet leadni.

(MTI)