Vészhelyzet vagy SBO?
Sürgősségi osztály? A név hallatán a Vészhelyzet című tévésorozat juthat eszünkbe.
A folyamatosan érkező, súlyosabbnál súlyosabb esetek, a röpködő félszavakból megértett és begyakorlottan elkezdett cselekvéssorok csak a képernyőn látszanak ilyen mozgalmasnak, sőt izgalmasnak. Szerencsére a Markhot Ferenc Megyei Kórház Sürgősségi Betegellátó Osztályára (SBO) nem minden percben hoz a mentő új pácienseket.
Az osztályt vezető főorvostól, dr. Gion Gábortól megtudtuk, hogy a csaknem két éve működő osztály feladata a kórház vonzáskörzetébe tartozó, sürgős ellátást igénylő betegek felvétele, gyors és alapos kivizsgálása. Itt kezdődik meg a kezelésük is. Pontosabban az igazán súlyos esetek alanyait már a mentők eset- és rohamkocsijaiban, a baleset helyszínén, illetve otthonukban megvizsgálják, ellátják. A kórházba szállított, elsődlegesen ellátott betegeket a mentősök az SBO betegosztályozó, betegirányító pultjánál jelentik be. Az itt dolgozó szakképzett és tapasztalt szakasszisztensek a beteget állapotának, panaszainak, a betegség várható szövődményeinek ismeretében a három sürgősségi kategória valamelyikébe sorolják. Értelemszerűen a várakozókkal szemben elsőbbséget élvez az, aki életveszélyes állapotban érkezik. Ugyanígy, ha a várakozás alatt a beteg rosszabbul lesz, azonnali ellátást kap. A pultnál veszik fel a beteg adatait, s azokat az adminisztrátorok számítógépbe rögzítik.
A folyamatos betegellátás érdekében két belgyógyászati jellegű és két baleseti sebészeti jellegű ambulancia működik az SBO-n. Két-két orvos szakasszisztensek segítségével igyekszik diagnosztizálni a betegséget, majd megkezdik az ellátást és döntenek a beteg további sorsáról. Az SBO-ra érkező betegek az ellátási útvonalon három irányban indulhatnak el. A "könnyebb" betegek az ellátást követően járóbetegként pár órán belül hazamehetnek. Akiknek betegsége, panaszai alaposabb megfigyelést, hosszabb gyógyszeres kezelést igényelnek, állapotuk stabilizálása válik szükségessé, azok a nyolcágyas megfigyelőbe kerülnek. Itt őrzőmonitorok, szakasszisztensek és az orvos felügyelete mellett folyik tovább a diagnosztikai és gyógykezelési folyamat. Amint a betegséget sikerült megnyugtatóan felderíteni, gyógyszeresen kezelni, és az orvos döntése alapján további kórházi megfigyelést, ellátást nem igényel a beteg, úgy a diagnosztikai eredményeket (röntgen, ultrahang, CT, MRI, laboratóriumi eredmények), beavatkozásokat és a gyógykezelést pontosan rögzítő dokumentációval, a további teendők ismertetése után hazaengedik. Ha a beteg állapota 24 óránál hoszszabb kórházi ellátást igényel, akkor a vizsgálati leletek birtokában az alapbetegségének megfelelő kórházi osztályra irányítják, ahová az SBO betegszállítói viszik el.
A betegségek pontosabb meghatározását komoly műszeres, képalkotó diagnosztikai és labordiagnosztikai lehetőségek segítik. Az SBO szoros kapcsolatban áll a Radiológiai Osztály és a Központi Laboratórium munkatársaival, és rendszeresen igénybe veszik más szakágak (például sebészet, neurológia stb.) specialistáinak segítségét. Ez az öszszehangolt munka teszi lehetővé, hogy a betegek sorsa megnyugtató módon mielőbb rendeződjön.
A belgyógyászati és baleseti sebészeti részlegen egyaránt több szakvizsgás, jól felkészült orvosok, szakasszisztensek dolgoznak. A betegellátás folyamatában az SBO-n pontosan meghatározott az egyes sürgősségi kategóriákba sorolt betegek maximális várakozási ideje. Dr. Gion Gábor osztályvezető főorvos büszke rá, hogy az egri SBO-n az első ellátást a nemzetközi szakirodalomban jegyzett várakozási időkön belül kapják meg a betegek.
(Heves Megyei Hírlap)